Skip to main content

Aróniový rok v Pukanci

BIO aróniu čiernoplodú pestujeme v Pukanci z čias ovocinárskeho majetku. Po našom vstupe do ekologického poľnohospodárstva sme požiadali o ekologický štatút na sad BIO arónie, ktorý nám bol po celkovej kontrole pridelený. A tak od roku 2018 pestujeme certifikovanú BIO aróniu čiernoplodú.

Úroda BIO arónie je každý rok iná, niekedy štedrejšia, iné roky je jej pomenej. Množstvo ovocia, ktoré nám náš BIO sad každoročne dáva rešpektujeme. Nesnažíme sa o dosahovanie maximálnej výnosnosti. Prírodu rešpektujeme a v prípade pestovania BIO arónie ani do nej nezasahujeme. Plody BIO arónie sú počas zberu šťavnaté, veľké aj malé, niektoré vysušené. Presne také, ako im sama príroda nadelila, pretože v sade BIO arónie nepoužívame žiadne hnojenie. Sad ošetrujeme prestrihávaním kríkov a kosením medziradia. Zber arónie je náročný, pretože je nutné ju zbierať ručne.

„ Počas zberu v okolí BIO sadu lietajú aj vtáci, ktorí si na BIO arónii doposiaľ pochutnávali. Nemusia sa báť, lebo vždy im nejaké bobuľky necháme aj na kríkoch.„

Aby bola ovocná šťava dokonale čerstvá, jej lisovanie máme naplánované výlučne nasledujúci deň po ukončení zberu. Ovocie tak zostáva čerstvé plné svojej typickej chute a vône. Aj preto je prírodná šťava  javí znaky čerstvého ovocia. Lisovanie prebieha každým rokom na kvalifikovanej výrobnej linke v Muštárni Jabloňov nad Turňou.  Aróniová šťava sa listuje za studena a následne šetrne pasterizuje.