BIO certifikáty 2019

Pestovanie v ekologickom poľnohospodárstve nás zaväzuje pestovať bez chémie a umelých hnojív. Uplatňovaním princípov ekologického poľnohospodárstva vypestujeme ovocie v BIO kvalite. Keďže naše ovocie spracúvame na BIO šťavy, aj v tejto fáze sme kontrolovaný certifikačným orgánom, aby boli dodržiavané hygienické normy ako aj spracovanie ovocia bez umelých prídavných látok. Tieto kontroly prebiehajú každoročne, a každým rokom sa uchádzame o získanie certifikátu, ktorým deklarujeme splnenie podmienok pestovania a výroby v ekologickej poľnohospodárskej výrobe.

Vedeli ste, že keď vstúpite do ekologického poľnohospodárstva nezískate ihneď štatút BIO? To by bolo až príliš jednoduché a nezabezpečilo by to kvalitu produkcie bez chémie. Funguje to tak, že od registrácie v ekologickej poľnohospodárskej výrobe musí uplynúť obdobie troch rokov. Počas tohto obdobia sa už musíte správať ekologicky, žiadna chémia a umelé hnojivá. Toto obdobie sa nazýva konverzia a produkty v nej vyrobené musia byť označené ako produkt konverzie na ekologickú poľnohospodársku výrobu.  
Existujú však výnimky, tzv. žiadosti o skrátenie doby konverzie, kde musí žiadateľ preukázať ekologický spôsob pestovania pred vstupom do systému ekologického poľnohospodárstva. Túto možnosť som využila ja, pretože sad arónie čiernoplodej, z ktorého Vám vyrábame šťavu nebol desiatky rokov chemicky ošetrovaný a z toho dôvodu mi bol pridelený štatút BIO už pri vstupe do ekologického poľnohospodárstva.

Pre zjednodušenie, tieto certifikáty sú moje vysvedčenia :-) O tom, že pestujeme bez chémie a umelých hnojív a vyrábame zdravé bio šťavy bez prídavných látok.  


BIO certifikát 2019 - BIO arónia s dužinou

Venujeme sa pestovaniu BIO arónie čiernoplodej (Aronia melanocarpa), z ktorej vyrábame na kvalifikovanej výrobnej linke  BIO aróniu s dužinou .

BIO certifikát 2019 - Šťava z ríbezle čiernej - produkt v konverzii na EPV

Ďalej pestujeme ríbezľu čiernu (Ribes nigrum), ktorá získala ekologický štatút pôdy 22.6.2019. Keďže zber prebiehal týždeň pred udelením štatútu BIO, šťava z ríbezle čiernej v roku 2019 má štatút konverzného produktu.

BIO certifikát 2019 - Ovocie Bio arónia, Ovocie Ríbezľa čierna v konverzii EPV

Prvé tohto ročné certifikáty na BIO aróniu čiernoplodú a ríbezľu čiernu, ktoré sme vypestovali tvrdou prácou na poli. Podotýkam, že prežili aj ľadovec na začiatku jari :-)