BIO certifikáty 2018

Pestovanie v ekologickom poľnohospodárstve nás zaväzuje pestovať bez chémie a umelých hnojív. Uplatňovaním princípov ekologického poľnohospodárstva vypestujeme ovocie v BIO kvalite. Keďže naše ovocie spracúvame na BIO šťavy, aj v tejto fáze sme kontrolovaný certifikačným orgánom, aby boli dodržiavané hygienické normy ako aj spracovanie ovocia bez umelých prídavných látok. Tieto kontroly prebiehajú každoročne, a každým rokom sa uchádzame o získanie certifikátu, ktorým deklarujeme splnenie podmienok pestovania a výroby v ekologickej poľnohospodárskej výrobe.

Vedeli ste, že keď vstúpite do ekologického poľnohospodárstva nezískate ihneď štatút BIO? To by bolo až príliš jednoduché a nezabezpečilo by to kvalitu produkcie bez chémie. Funguje to tak, že od registrácie v ekologickej poľnohospodárskej výrobe musí uplynúť obdobie troch rokov. Počas tohto obdobia sa už musíte správať ekologicky, žiadna chémia a umelé hnojivá. Toto obdobie sa nazýva konverzia a produkty v nej vyrobené musia byť označené ako produkt konverzie na ekologickú poľnohospodársku výrobu.  
Existujú však výnimky, tzv. žiadosti o skrátenie doby konverzie, kde musí žiadateľ preukázať ekologický spôsob pestovania pred vstupom do systému ekologického poľnohospodárstva. Túto možnosť som využila ja, pretože sad arónie čiernoplodej, z ktorého Vám vyrábame šťavu nebol desiatky rokov chemicky ošetrovaný a z toho dôvodu mi bol pridelený štatút BIO už pri vstupe do ekologického poľnohospodárstva.

Pre zjednodušenie, tieto certifikáty sú moje vysvedčenia :-) O tom, že pestujeme bez chémie a umelých hnojív a vyrábame zdravé bio šťavy bez prídavných látok.  

BIO certifikát 2018 - ovocie BIO arónia

V roku 2018 som nadobudla môj historicky prvý certifikát na BIO aróniu čiernoplodú . Viete si predstaviť, ako som si ho veľmi vážila a naďalej vážim, pretože po tom čo som začala makať na malotraktore pri okopávaní ríbezlí, toto bol prvý hmatateľný papier, ktorý mi naznačil, že som v kolotoči ekologického poľnohospodárstva a chcem tu zostať a pestovať certifikovane ekologicky.